Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sycowie
w skład którego wchodzi:
Szkoła Podstawowa nr 3
im. Jana Pawła 2 w Sycowie
Publiczne Przedszkole 4
ul. Kościelna 3, 56-500 Syców
tel. 62 785 51 56
NIP:9112035770
e-mail: sekretariat@sp3sycow.pl
Strona internetowa szkoły:https://sp3sycow.pl/
Informacja o pracy w roku szkolnym 2013-2014
Placówka swoją działalność dydaktyczno-wychowawczą opiera na wartościach głoszonych przez patrona szkoły, dzięki czemu możemy na uczniów oddziaływać w szerokim zakresie – rozwijać intelektualnie, kształtować ich system wartości, rozwijać kreatywność, ale też wdrażać do aktywności fizycznej i zachęcać do włączania się w inicjatywy środowiska lokalnego.
Misją Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II jest kształtowanie prawidłowych postaw życiowych, humanizmu, szacunku dla drugiego człowieka i przyrody po to, aby absolwent gimnazjum samodzielnie funkcjonował w otaczającym go świecie, łatwo nawiązywał kontakty, pozytywnie patrzył na wszystko, wierzył w siebie i swoje możliwości, miał określone zainteresowania i był w pełni kompetentny do samokształcenia. Jesteśmy społecznością, którą jednoczy wspólne przesłanie Jana Pawła II: „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”.
Absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Sycowie powinien samodzielnie funkcjonować w otaczającym świecie, łatwo nawiązywać kontakty, patrzeć pozytywnie na świat, wierzyć w siebie i swoje możliwości, posiadać określone zainteresowania i kompetencje do samokształcenia. Nasza szkoła ma wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego kształcenia i funkcjonowania w życiu, dlatego też absolwent Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie powinien:
W roku szkolnym 2013/2014 w Planie pracy uwzględniono następujące zadania do realizacji (wynikające z analizy wyników klasyfikacyjnych i ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w minionym roku szkolnym):
Ø Kontynuowanie wdrożonych działań dydaktycznych na rzecz poprawy efektów kształcenia za szczególnym uwzględnieniem przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języków obcych.
Ø Kontynuowanie wdrożonych zadań wychowawczych w celu podniesienia kultury osobistej i kultury słowa.
Ø Kontynuowanie działań na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa uczniów.
W placówce zatrudnionych jest 46 nauczycieli posiadających pełne kwalifikacje, w tym:
- 20 nauczycieli dyplomowanych;
- 18 nauczycieli mianowanych;
- 7 nauczycieli kontraktowych;
- 1 nauczyciel stażysta.
W szkole działają następujące zespoły:
Ø zespół ds. ewaluacji wewnętrznej;
Ø zespół nauczycieli humanistów;
Ø zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych;
Ø zespól nauczycieli języków obcych;
Ø zespół nauczycieli wychowania fizycznego;
Ø zespół ds. promocji zdrowia;
Ø zespół nauczycieli nauczania specjalnego;
Ø zespoły ds. opieki psychologiczno-pedagogicznej.
W głównym budynku szkoły znajdują się 23 sale lekcyjne – w tym 2 pracownie komputerowe (na 14 i 26 stanowisk), pracownia językowa, biblioteka oraz czytelnia. Szkoła posiada gabinet pedagoga szkolnego oraz higienistki. Od grudnia 2012r. przy szkole znajduje się nowoczesne boisko „Orlik” (wraz z zapleczem sanitarnym i szatnią), z którego korzystają uczniowie szkoły, ale również mieszkańcy miasta.
Dysponujemy także kuchnią i stołówką. Uczniowie mogą wypić herbatę i zjeść obiad. W roku szkolnym 2013-2014 z obiadów korzysta 111 osób (w tym - 42 obiady opłacane są przez MOPS, 4 przez sponsorów indywidualnych). Ponadto uczniowie mogą na długiej przerwie skorzystać ze stołówki w celu wypicia herbaty. Wydawanych jest 52 herbat (w tym 42 opłacane przez MOPS).
W szkole działa świetlica, z której korzystać mogą uczniowie dojeżdżający bądź oczekujący na zajęcia dodatkowe. Świetlica funkcjonuje codziennie na 6. i 7. godzinie lekcyjnej (w godz. 12.45 - 14.45- do odjazdów autobusów).
Wprowadzony od ubiegłego roku szkolnego dziennik elektroniczny umożliwia nauczycielom, rodzicom i uczniom łatwy i dostęp do aktualnej informacji na temat postępów uczniów i uwag dotyczących ich funkcjonowania w szkole.
Od maja 2011r. w szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Zdobywamy Polskie Góry”. Patronat honorowy nad realizacją projektu objęły Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Muzeum Sportu i Turystyki z siedziba w Warszawie, jak również Magazyn National Geographic Polska.
Celem projektu jest nie tylko zdobycie wybranych szczytów pasm gór Polski, ale nauka pracy w zespole, poznawanie własnych możliwości, popularyzacja turystyki górskiej, zasad bezpiecznego jej uprawiania, a także krajoznawstwa terenów górskich – poznawania ich przyrody, dziejów, tradycji, kultury i zabytków. Projekt ma przybliżyć młodzieży gimnazjum wybitne postaci polskiego himalaizmu, ich dokonania, wielkie wspinaczki.
Szkoła zapewnia możliwość rozwoju wszystkim uczniom, uwzględniając ich możliwości i uzdolnienia.
Od 2011 roku szkoła działa w Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających uzdolnienia i posiada certyfikat Szkoły Wspierającej Uzdolnienia.
1. Dla uczniów uzdolnionych i chcących rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia organizowane są dodatkowe zajęcia z przedmiotów. Z każdego przedmiotu prowadzone są koła zainteresowań. W szkole działają m. in.: Klub Przyjaciół National Geogrphic, koło teatralne, ekologiczne, koła matematyczne, literackie, zajęcia z języka francuskiego, angielskiego, niemieckiego, koła historyczne, m.in. Mała Garstka, ekologiczne, plastyczne, zajęcia artystyczne – Klub 131 itp. W szkole opracowane i wprowadzane są indywidualnych programy nauczki dla uczniów szczególnie uzdolnionych .
2. Szkoła współpracuje z Dolnośląskim Centrum Wspierania Uzdolnień oraz organizujemy zajęcia dla zainteresowanych uczniów we współpracy z innymi instytucjami /np. uczelnie wyższe, muzea, biblioteki, ośrodki edukacji/. Uczniowie uczestniczą w zajęciach i warsztatach edukacyjnych na wydziale geografii czy fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, w ośrodkach przyrodniczych w Białowieży czy Gołuchowie.
3. W ramach rozwijania kompetencji językowych uczniowie wyjeżdżają na wycieczki zagraniczne i nawiązują współpracę ze szkołami zagranicznymi z Holandii, Włoch.
4. Szkoła zapewniała równe szanse rozwoju uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych. Dla uczniów z trudnościami szkolnymi organizowane są zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych. W ramach organizacji opieki psychologiczno-pedagogicznej w gimnazjum działają m.in.;
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego – (12 zajęć);
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki (12 zajęć);
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – 13 grup;
- socjoterapia- 2 grupy;
- zajęcia logopedyczne;
- gimnastyka korekcyjna;
- zajęcia rewalidacyjne;
- konsultacje z pedagogiem.
5. W gimnazjum prężnie działa szkolny wolontariat, który w ramach swej działalności podejmował ponadto wiele działań na terenie szkoły i nie tylko.
Przy szkole działa również Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” (dotychczas 2 naszych uczniów zostało powołanych do KADRY DOLNEGO ŚLĄSKA juniorów w piłce siatkowej).
Tradycja szkoły i nasze osiągnięcia
Do cyklicznych działań wychowawczych prowadzonych w naszej szkole zaliczyć można m.in.:
1. Wymiany młodzieży szkół noszący imię Jana Pawła II m. in. z Ochotnicy Dolnej, Kowalewa Pomorskiego, Daleszyc. Festyn Integracyjny „Razem Lepiej”. W naszej szkole oprócz klas masowych są klasy specjalne. Chcąc integrować młodzież, co roku organizujemy Festyn Integracyjny „Razem Lepiej”.
3. Jednym z ważniejszych szkolnych świąt jest obchodzony co roku Dzień Patrona połączony ze finałem szkolnego konkursu Primus Inter Pares, w trakcie którego nagradzani są najlepsi uczniowie w szkole.
4. Inną formą popularyzowania wiedzy o patronie szkoły jest organizowanie Dnia Papieskiego. Z tej okazji 16 października każdego roku w szkole prezentowane są przez uczniów klas drugich miniinscenizacje zatytułowane „Kwiatki Jana Pawła II”. Uczniowie wykonują też „Kalendarium wartości papieskich” i „Kapsuły czasu”.
5. Tradycją naszej szkoły jest również organizowanie szkolnych wieczorów poetyckich czy wigilijnych spotkań poetyckich.
Ponadto do osiągnięć szkoły zaliczyć można:
1. Znaczące sukcesy sportowe na szczeblu powiatowym , regionalnym czy wojewódzkim – szczególnie lekkiej atletyce, piłce siatkowej, szachach, piłce plażowej. (np. w roku szkolnym 2011/2012 - III miejsce w sztafecie męskiej 4 x 100 w Finał Dolnego Śląska Gimnazjady Młodzieży w Lekkiej Atletyce;- I miejsce w Halowym Turnieju Piłki Nożnej (osób niepełnosprawnych intelektualnie); 2 naszych uczniów zostało powołanych do KADRY DOLNEGO ŚLĄSKA juniorów w piłce siatkowej.
2. Nasi absolwenci zdobywali kilkakrotnie tytuł laureata w konkursie „zDolny Ślązak Gimnazjalista”. W roku szkolnym 2012/2013 5 uczniów zdobyło tytuł finalistów (z fizyki, matematyki, historii, geografii), w tym dwoje uczniów zostało laureatami ww. konkursu: z biologii i matematyki. Ponadto zespół uczniów zakwalifikował się do finału konkursu matematycznego Liga Naukowa.
Szkoła jest organizatorem wielu imprez sportowych. Na szczególną uwagę zasługuje ogólnopolski Memoriał im. Józefa Krakowskiego w piłce siatkowej. Szkoła jest organizatorem imprez sportowych o zasięgu lokalnym. Przykładem są biegi przełajowe rozgrywane z okazji Dni Sycowa, w pięciu kategoriach wiekowych.
4. Działalności ekologiczna – zbiórka surowców wtórnych, akcje i happeningi proekologiczne, sadzenie drzew, organizowanie cyklicznie - co 2 lata we współpracy z Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy oraz innymi instytucjami z terenu powiat i Urzędem Miasta i Gminy w Sycowie - Międzygimnazjalnego Powiatowego Forum Ekologicznego;
5. Organizacja spotkań z ciekawymi ludźmi, nakłaniającymi młodzież do rozwijania swoich pasji – w gimnazjum gościliśmy m. in. Martynę Wojciechowska, Krzysztofa Wielickiego, Arkadego Radosława Fidlera, Elżbietę Dzikowską.
6. Działalność koła „Mała Garstka” – (działania historyczne i patrriotyczne), organizacja koncertów dla społeczności lokalnej z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, obchody Dni Dziedzictwa Europejskiego.
7. Współpraca z parą książęcą Elizabeth i Ernstem Biron von Kurland (dawni właściciele Sycowa)– wizyty w szkole podczas obchodów Dnia Patrona, wsparcie stypendialne dla uczniów.
8. Bardzo aktywna działalność Samorządu Uczniowskiego, który jest inicjatorem wielu działań na terenie szkoły oraz w środowisku lokalnym (m.in. współorganizuje dla społeczności miasta Biały Marsz, uroczystości o tematyce patriotycznej, ekologicznej). Członkowie SU naszej szkoły pełnią funkcje w prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej działającej w Sycowie
.Działalność koła redaktorskiego, którego członkowie wydają szkolną gazetkę dokumentującą najważniejsze wydarzenia z życia szkoły i gminy. Podobny charakter ma również działające telewizja szkolna.
10. Organizacja Dni Adaptacji dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych z terenu gminy (w czerwcu uczniowie są zapraszania do szkoły, którą odwiedzają celem zapoznania się jej działalnością i funkcjonowaniem).
11. Promocja osiągnięć uczniów - w ramach wspierania uczniów w rozwoju promujemy ich osiągnięcia choćby poprzez: przyznawanie honorowych tytułów (m.in.: Primus Inter Pares, Osobowość Roku, Sportowiec Roku, Humanista Roku itp.), udział w wykładach realizowanych przez pracowników instytucji naukowych, m.in.: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodatkowo wspieramy uczniów, przyznając im stypendia pozyskane od prywatnych sponsorów oraz od instytucji. W ubiegłym roku nasi uczniowie otrzymali 15 stypendiów m.in.: 3 ufundowane przez parę książęcą Ernsta i Elizabeth Biron von Curland; 2 „Dar Serca” ufundowane przez p. Leokadię Marynkę; 2 Przesunąć Horyzont; 3 uczniów otrzymało ufundowane przez Klub KIWANIS; 2 Burmistrza Miasta i Gminy Syców dla Najlepszego Absolwenta Gimnazjum; stypendia uzyskiwane w ramach realizowanego w ramach IX Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.3 – Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
12. Wolontariat szkolny - w gimnazjum prężnie działa szkolny wolontariat, który w ramach swej działalności podejmował wiele działań, m.in.: współpraca z Domem Życia - Schroniskiem dla Kobiet w Kaliszu – cykliczne zbiórki odzieży, leków, środków czystości dla mieszkańców domu; współpraca z MOPS-em- zorganizowanie dla dzieci z najbiedniejszych rodzin akcji mikołajkowej pt. „Spełniamy dziecięce marzenia”; współpraca z fundacją Watoto „ Dzieci Afryki”.