Stworzenie idealnego systemu zapewniającego rozwój każdego ucznia w przyjaznych warunkach i klimacie, to priorytet działań Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie. Gimnazjum społecznością, którą jednoczy wspólne przesłanie Jana Pawła II: „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”, konsekwentnie realizowane w codziennej nauce oraz pracy na miarę możliwości wszystkich uczniów. Aby objąć opieką wszystkich uczniów szkoły, opracowany i wdrożony został Szkolny Program Rozwijania Zainteresowań i Uzdolnień Uczniów.
Program powstał w 2006r. i został przyjęty do realizacji uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 15.02.2006r. Adresatami programu są wszyscy uczniowie gimnazjum, ponieważ koncepcja szkoły zakłada, że uczeń zdolny to każdy uczeń szkoły, gdyż każdy uczeń posiada pewne zdolności, które w odpowiednich warunkach może rozwinąć na miarę własnych możliwości.
3 czerwca 2011r. gimnazjum gościło komisję audytowi, na czele z Panią Haliną Nawrotek, kierownik Dolnośląskiego Centrum Wspierania Uzdolnień. Po krótkiej rozmowie z Dyrekcją szkoły, komisja spotkała się ze Szkolnym Zespołem Wspierania Uzdolnień w składzie: Anna Nowicka – lider wspierania uzdolnień, Danuta Sozańska, Magdalena Żyłka, Katarzyna Wojciechowska, Bożena Miller, Hanna Luźniak, Anna Szura, Renata Jokiel. Przez 45 minut zespół przedstawiał program wspierania uzdolnień, jego podstawowe założenia, zadania.
Następnie nauczyciele zaprezentowali lekcje otwarte, warsztaty, zajęcia kół zainteresowań prezentujące twórcze metody pracy z uczniem. Ponadto komisja zwiedziła szkołę, zapoznała się z osiągnięciami i sukcesami uczniów i szkoły, z dokumentacją szkolną, a także obejrzała prezentację multimedialną szkoły połączoną z częścią artystyczną, na której zaprezentowali się zdolni artystycznie uczniowie gimnazjum: Damian Bajszarowicz zachwycił wszystkich swoją grą na gitarze, a do tańca porywał duet Aleksandra Lidzba i Rafał Broniszewski. Równie atrakcyjnie zaprezentowały się dziewczyny z grupy taneczno –sportowej, a całość uświetnił występ koła teatralnego. Na koniec komisja audytowa spotkała się z Radą Rodziców oraz z całą Radą Pedagogiczną, która odpowiadała na pytania komisji. Pięciogodzinny audyt okazał się naszym sukcesem – zdobyliśmy 95 punktów na 100 możliwych do zdobycia i tym samym zostaliśmy 43 szkołą w Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia.
Anna Nowicka – lider wspierania uzdolnień.