Segregacja odpadów komunalnych to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane. Mimo ciągłego postępu w sprawnej segregacji, zdarzają się różnego rodzaju potknięcia w sposobie sortowania śmieci.
Segregacja jest organizowana w celu ograniczenia wytwarzania odpadów podlegających utylizacji przez odzysk surowca nadającego się do użytku lub przetworzenie surowca i wykorzystanie go przy produkcji nowego materiału. Mimo ciągłego postępu w sprawnej segregacji, zdarzają się różnego rodzaju potknięcia w sposobie sortowania śmieci. Wynikają one najczęściej z niewiedzy.
Do przykładowych takich błędów można zaliczyć:
1. Wyrzucanie kartonów po mleku do worków niebieskich, które są przeznaczone na papier.
Karton zawiera 75% celulozy, dlatego może być uważany przez ludzi jako papier. Jednak w jego składzie znajduje się również 20% polietylenu i 5% aluminium, dlatego jest zakwalifikowany do zbiórki z tworzywami sztucznymi.
2. Mokry, tłusty czy zabrudzony papier umieszczany jest także w workach niebieskich.
Do worków niebieskich wrzucamy tylko suchy i czysty papier. Dla przykładu mokra makulatura butwieje i nie nadaje się do dalszego przetworzenia, więc należy umieścić go w pojemniku na odpady zmieszane.
3. W workach na odpady segregowane znajdują się odpady inne niż wskazane.
Sporadycznie zdarzają się pomyłki tj. np.: w workach koloru zielonego powinny znaleźć się same odpady szklane, czasami zdarza się wrzucić papier. Podobna sytuacja ma miejsce w pojemnikach na odpady zmieszane, w których czasami można spotkać butelki plastikowe czy czyste gazety.
4. Brak pojemników na odpady zmieszane lub ich niewystarczająca pojemność w stosunku do ilości wytwarzanych odpadów.
Niewystarczająca pojemność pojemnika na odpady zmieszane jest przyczyną wystawiania części odpadów w workach. Jeśli zdarzają się takie sytuacje, wówczas należałoby zaopatrzyć się w kolejny pojemnik na odpady zmieszane, który w ramach opłaty zostanie od Państwa także odebrany.
5. W workach koloru zielonego można znaleźć np.: lustra, talerze, porcelana, doniczki.
Nie należy takich produktów umieszczać do pojemników na szkło, gdyż nie podlegają one recyklingowi.
6. Żarówki energooszczędne i świetlówki czasami trafiają do worków ze szkłem.
Tego rodzaju odpady należą do odpadów niebezpiecznych i są zagrożeniem dla zdrowia człowieka i środowiska. Dlatego należy je oddawać do specjalnych punktów, w których zbierane są tzw. elektrośmieci.
Powyższe błędy pokazują, że należy przykładać większą uwagę na to jak segregujemy śmieci. Są to błędy, które mogą z czasem być przyczyną zwiększenia kosztów wywozu śmieci. Aby tego uniknąć wszyscy mieszkańcy naszej gminy powinni zwrócić uwagę na prawidłową segregację odpadów komunalnych . Prawidłowa segregacja ma wiele korzyści - zwiększa się poziom odzysku i recyklingu odpadów zbieranych selektywnie, następuje redukcja odpadów ulegających biodegradacji oraz zmniejszą się nielegalne wysypiska śmieci.