Tak świętowaliśmy 100-lecie odzyskanej niepodległości14-11-2018

Nie milkną echa świętowania 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Także w Sycowie miał miejsce szereg różnorodnych imprez towarzyszących temu wiekopomnemu wydarzeniu, a uroczystości trwały przez trzy dni. Zainaugurowały je przedszkolaki z sycowskich placówek, zapraszając do poloneza w parku miejskim. Tego samego dnia z programem artystycznym pn. „Kraj nasz piękny” wystąpiły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Koszałka Opałka. I tu wzruszeń i owacji nie było końca.

Także następnego dnia oddano hołd ojczyźnie i tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległą Polskę poprzez utworzenie żywego biało-czerwonego sztandaru. Ponad 930 osób - dzieci, uczniów, nauczycieli, rodziców, mieszkańców Sycowa złożyło się na wspólną biało – czerwoną flagę. Do akcji przyłączyły się do ze SP nr 2, SP z Drołtowic i Działoszy, Liceum Ogólnokształcącemu, ZSP w Sycowie, przedszkolaki z przedszkola Sióstr Urszulanek oraz podopieczni i opiekunowie z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas. Tyle uśmiechów i radości we współuczestniczeniu w tworzeniu historii dawno nie było na sycowskim Rynku.

Wielkie wydarzenie w historii naszego narodu uczciła w oryginalny sposób Szkoła Podstawowa nr 2 w Sycowie, w której odsłonięto imponujący, pamiątkowy mural oraz okolicznościową wystawę tematyczną.

Sobotnie obchody rozpoczęto nadaniem rondu u zbiegu ulic Oleśnickiej, Kolejowej i Wrocławskiej oficjalnej nazwy Ronda 100-lecia Niepodległości. To także z tej okazji przyjechała do nas delegacja z Malsch – zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta partnerskiego z burmistrzem Elmarem Himmelem i Honorowym Obywatelem Sycowa Kurtem Heinzlerem. Przy rondzie posadzono klon upamiętniający to wydarzenie.


W Muzeum Regionalnym otwarto wystawę prac o tematyce patriotycznej wykonanych przez miejscowe dzieci, a w Centrum Kultury wystąpili laureaci konkursu piosenki patriotycznej. Końcowym akcentem był występ zaproszonych gwiazdy wieczoru: kwartetu smyczkowego Chilla Quartet.

11 listopada uroczystości rozpoczęły się na placu Wolności złożeniem wieńców i kwiatów pod obeliskiem na placu Wolności, upamiętniającym bohaterów walk niepodległościowych, po czym mieszkańcy Sycowa z władzami miasta, zaproszonymi gośćmi z Malsch oraz pocztami sztandarowymi udali się do kościoła św. ap. Piotra i Pawła na Mszę św. za Ojczyznę. Proboszcz Sławomir Borowczyk przywołał najbardziej doniosłe dla państwa polskiego momenty historii. Jeszcze włodarze miasta i Towarzystwo Świętego Marka wmurowaną tablicą upamiętniło postać księdza Ignacego Kupca, wieloletniego proboszcza sycowskiej parafii, ratującego kościół na Świętym Marku przed zawaleniem. Tak daliśmy wyraz swej pamięci i patriotyzmu. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Galeria