Sycowianie w hołdzie Niepodległej13-11-2013

Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, na sycowskim placu Wolności zebrały się władze i mieszkańcy Sycowa, delegacje złożone z przedstawicieli powiatu i klubów poselskich, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i gminnych stowarzyszeń, dzieci i młodzież placówek oświatowych gminy. Przybyli, by złożyć wieńce i kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym bohaterów walk niepodległościowych i podkreślić ważne w historii Polski wydarzenie. Jak co roku, indywidualnie, wiązankę kwiatów złożył Edward Miguła – mieszkaniec Nowego Dworu.

Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Sławomira Kapicy na temat znaczenia najważniejszego w dziejach Polski wydarzenia było przypomnieniem naszych dróg do wolności. Zjednoczenie ziem trzech zaborów po 123 latach niewoli i odzyskanie niepodległości okupione zostało życiem setek tysięcy ludzkich istnień. - Skłania nas to do przypomnienia losów Ojczyzny i szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili walczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone Państwo – przypomniał burmistrz. Świąteczną ceremonię w Rynku z montażem słowno-muzycznym przygotowało Centrum Kultury. Piosenkę o niepodległej, przepięknie, doskonałą dykcją zaśpiewała Aleksandra Lidzba z grupy wokalnej ASSOL, natomiast patriotyczne wiersze wyrecytowali Bartłomiej Jasiak i Robert Parner z grupy teatralnej Czfurka. Po uroczystości w Rynku korowód z pocztami sztandarowymi Miasta i Gminy Syców udał się do kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła, w którym pieśnią “Święta miłości kochanej ojczyzny” rozpoczęła się liturgia Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Homilii naznaczonej patriotycznymi akcentami i własnymi emocjami przewodniczył ksiądz proboszcz Sławomir Borowczyk. Dziękując sycowskiej społeczności, zauważył, że w tym roku tak liczna obecność mieszkańców szczególnie cieszy i daje nadzieję, po czym poprowadził przybyłych przez trudne polskie historyczne daty i dzieje.

Z powstańczymi i legionowymi piosenkami oraz melodiami międzywojnia wystąpił Chór Kameralny Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Oleśnicy pod kierunkiem Edyty Szostak-Kirzyc. 20-osobowy chór dał popis swojego kunsztu, a wysoki poziom brzmienia w kościele
słychać było doskonale. Nieco inaczej niż zwykle, w odmiennej aranżacji, zabrzmiała pieśń wojskowa "My Pierwsza Brygada". Chór przypomniał też zapomniane już trochę piosenki, m.in. “Dalej bracia do bułata”. Dwie patriotyczne pieśni wykonał chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Sycowie. Uczta duchowa dopełniła przeżyć dnia, a gorące brawa przybyłych na uroczystość były zwieńczeniem Narodowego Święta Niepodległości, które warto świętować wspólnie i radośnie.

Przy okazji rocznicy należy przypomnieć, że w czasie, gdy 11 listopada 1918 roku Polska cieszyła się już z odzyskanej niepodległości, mieszkańcy naszego miasta i części dawnego powiatu sycowskiego czekali na rozstrzygnięcia postanowień traktatu wersalskiego, którego zadaniem było wprowadzenie nowego ładu politycznego i wytyczenie nowych granic międzypaństwowych w Europie. Sprawa przynależności państwowej naszego regionu stała się przedmiotem ustaleń i zabiegów dyplomatycznych, by ostateczny, obecny kształt osiągnąć dopiero po II wojnie światowej.

Zdjęcia: Centrum Kultury w Sycowie

Galeria