Wyróżnieni tytułem "Zasłużony dla Gminy Syców"21-05-2014

Podczas tegorocznych Dni Sycowa tytułem „Zasłużony dla Gminy Syców” wyróżniono Cech Rzemiosł Różnych w Sycowie oraz zespoły działające przy Centrum Kultury: zespół folklorystyczny „Sycowiacy” pod kierownictwem Kazimierza Cichonia i zespół folklorystyczny „Zawadiacy” pod kierownictwem Romana Ćwiękały. Okolicznościowe medale, statuetki i listy gratulacyjne wręczone zostały przez Burmistrza Miasta i Gminy Sławomira Kapicę i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sycowie Bolesława Moniuszkę w czasie koncertu galowego, który odbył się 16 maja 2014 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury w Sycowie.

Tytuły „Zasłużony dla Gminy Syców” przyznano uchwałami nr XLIII/261/2014, XLIII/262/2014
i XLIII/263/2014 Rady Miejskiej w Sycowie z 24 kwietnia 2014 r.

W uzasadnieniu wniosków o nadanie tytułu napisano:

Cech Rzemiosł Różnych w Sycowie
Starszy Cechu Henryk Kluska

Cech Rzemiosł Różnych w Sycowie jest jednym z 478 Cechów w naszym kraju. Cech zrzeszony jest w Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu, która jest jedną z 26 Izb Rzemieślniczych w Polsce.
Początki tworzenia Cechu w Sycowie datowane są na 1945 r., kiedy to nieliczna grupa rzemieślników postanowiła zjednoczyć się w cechy branżowe. Powstały wówczas takie cechy jak: Cech Rzemieślników, Cech Młynarzy, Cech Piekarzy, Cech Metalowców, Cech Szewców, Cech Fryzjerów. Ich zadaniem i celem była integracja środowiska rzemieślniczego, rozwiązanie wszelkiego rodzaju problemów związanych z prowadzeniem zakładów rzemieślniczych. Ważną rolą cechów było przyjście z pomocą rzemieślnikom odtworzeniu i zdobywaniu kwalifikacji zawodowych. Szybko rozwijające się rzemiosło uznało za potrzebę utworzenie w dniu 2 lutego 1946r. Powiatowego Związku Cechów. Prezesem Zarządu został wybrany Starszy Cechu piekarzy, mistrz piekarski p. Mikołaj Kuberski. Terenem działania Powiatowego Związku Cechów był powiat sycowski obejmujący gminy: Syców, Twardogóra, Międzybórz i Dziadowa Kłoda.

W 68-letniej działalności sycowskiego Cechu świadectwa czeladnicze i dyplomy mistrzowskie uzyskało około 6 tysięcy osób w różnych zawodach. Cech Rzemiosł Różnych w Sycowie obejmuje swoją działalnością gminy: Syców, Międzybórz, Dziadową Kłodę i Perzów. Zrzesza 133 zakłady w tym także zakłady kupiecko-handlowe. Łączne zatrudnienie w zrzeszonych zakładach to 3 121 osób. W zrzeszonych zakładach praktyczną naukę zawodu odbywa 362 uczniów. Zakłady zrzeszone szkolą się w 31 zawodach, głównie w zawodzie: fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, tapicer, stolarz oraz w zawodach budowlanych.
Od kilku lat Cech w Sycowie bierze udział w projektach UE, które dają możliwość odbycia staże zagraniczne między innymi w Niemczech i Francji. Organizacja ściśle współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie, co pozwala na lepsze przygotowanie młodzieży w zakresie nauki zawodu.
Cech Rzemiosł Różnych w Sycowie chętnie wspiera oraz aktywnie włącza się we wszelkie inicjatywy społeczne organizowane na terenie gminy.

Zespół Folklorystyczny „Sycowiacy”
Kierownik Kazimierz Cichoń
Zespół ,,Sycowiacy’’ powstał w 1996 r. Jednym z założycieli jest Kazimierz Cichoń, który do chwili obecnej jest jego kierownikiem. W skład zespołu wchodzą osoby śpiewające oraz kapela – akordeon, trąbka, kontrabas, instrumenty perkusyjne.
Członkowie zespołu to mieszkańcy Sycowa, Nowego Dworu i Wojciechowa. "Sycowiacy" popularyzują dolnośląski folklor i twórczość ludową, a także promują Syców w regionie. W swoim repertuarze posiadają pieśni i piosenki nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale też z innych części kraju oraz piosenki popularne, biesiadne i własne o różnym charakterze. Zespół prezentuje się w dolnośląskich strojach ludowych – rozbarskich. "Sycowiacy" występowali zarówno w kraju, jak i za granicą: na Ukrainie - w czasie Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie, w Niemczech - w partnerskim mieście Malsch. W programie 2 TVP pokazali obrzęd ,,Wiejskie Wesele’’, ze swymi piosenkami wystąpili na Rynku w Krakowie, na Podhalu, w Wrocławskiej Filharmonii. Grupa popularyzuje utwory ludowe w najbliższym otoczeniu: w miejscowościach i miasteczkach powiatu oleśnickiego, a przede wszystkim w gminie Syców. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach na etapie wojewódzkim, powiatowym i regionalnym. Poprzez swoją długoletnią i konsekwentną działalność przyczynia się do rozbudzania tożsamości mieszkańców naszej małej ojczyzny.
W roku 2013 zespól występował m.in. podczas koncertu zespołów ludowych w Operze Wrocławskiej, Jarmarku Regionalnym w Sycowie, jarmarku we Wrocławiu przy Hali Stulecia, w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, jarmarku na Partynicach we Wrocławiu, dożynkach gminnych w Szczodrowie, w uroczystości św. Marcina w Stradomi, kolędowanie w Zespole Szpitali w Sycowie, wspólne śpiewanie kolęd w Ośrodku Szkoleniowym ,,Za lasem’’.

W roku 2010  kierownik artystyczny zespołu Kazimierz Cichoń otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’.

Zespół Folklorystyczny „Zawadiacy”
Kierownik Roman Ćwiękała
Zespół folklorystyczny "Zawadiacy" powstał 2 grudnia 2003 r. Jego kierownikiem artystycznym jest Romana Ćwiękały. Zespół działa przy Centrum Kultury w Sycowie. Repertuar zespołu obejmuje obrzędy staropolskie (jasełka, dożynki, sobótki, pieczenie chleba), a także inne formy artystyczne, takie jak piosenki biesiadne i kabaret. W jego programie znalazły się widowiska obrzędowe wg O. Kolberga: "Szopka Warszawska" i "Dożynki Staropolskie", oprócz tego obrzędy wiosenne takie jak "Gaik", "Kogucik”, spektakle kabaretowe: "Wizyta", "Kastring", "Wybór sołtysa". Szczególnego rodzaju wizytówkę zespołu stanowi  widowisko regionalne "A w Sycowie nowy króm". Zespół jest wykonawcą pieśni, tańców i legend dolnośląskich wg J. Majchrzaka, a także staropolskiego „Obrzędu pieczenia chleba” wg O. Kolberga. Zawadiacy w swym repertuarze mają także widowisko biesiadne „Szła dzieweczka”, widowisko folklorystyczne „Ocalić od zapomnienia”. Zespół jest laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Kabaretów Wiejskich w Kwidzynie (2005 - 2007) i Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Tęcza Polska” w Polanicy (2006). 
Zawadiacy występowali m.in. w Berlinie, Warszawie (Sejm), Poznaniu, Wrocławiu, Oleśnicy, Bełchatowie, Polanicy Zdrój i wielu innych miejscowościach. Zespół nagrał płytę z dolnośląskimi pieśniami ludowymi „A w Sycowie nowy króm”. 
W roku 2010  kierownik artystyczny zespołu Roman Ćwiękała otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’.

Zdjęcia: Dawid Samulski

Galeria