23 maja 2014 r. w wyjątkowej scenerii kościoła ewangelickiego p.w. Ap. Jana i Piotra w Sycowie spotęgowanej duchowością i mistyką tego miejsca wystąpiła Wrocławska Orkiestra Barokowa z Chórem Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Andrzeja Kosendiaka, jednego z najaktywniejszego muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce. Treścią koncertu była Pasja wg św. Jana BWV 245, zaliczanego do największych geniuszów muzycznych wszech czasów, Jana Sebastiana Bacha. Występ zorganizowany został w ramach projektu „Koncerty w kościołach Langhansa” współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Filharmonię Wrocławską, Centrum Kultury w Sycowie, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Entuzjastycznie przyjęte wydarzenie zakończyło się owacją miłośników twórcy niemieckiego baroku.
Nieprzypadkowo autorzy przedsięwzięcia wybrali kościół w Sycowie – prywatną kaplicę książąt Biron von Curland, której walory koncertowe sycowianie znają nie od dziś. Ewangelicka świątynia oprócz funkcji sakralnej, służy również sztuce przez duże S, czego w miniony piątek byliśmy świadkami. Lepszego miejsca, oszczędnego w ornamentyce i ze znakomitą akustyką dla wykonania tego rodzaju muzyki znaleźć nie można. Ale to przede wszystkim nazwisko Jana Sebastiana Bacha – wielkiego kompozytora i jego dzieła, jak i współczesnych artystów i wykonawców stało się magnesem przyciągającym do Sycowa tak licznych melomanów z regionu Dolnego Śląska i Wielkopolski. W czasie ponaddwugodzinnego koncertu mieliśmy ogromną przyjemność, by z prawdziwym wzruszeniem wysłuchać jednej z dwóch pasji, autorstwa Jana Sebastiana, Pasji św. Jana - muzycznej interpretacji tekstu zaczerpniętego z Ewangelii, której prawykonanie odbyło się w Wielki Piątek w 1723 r. w Lipsku. To muzyka uważana za arcydzieło ludzkiego umysłu, na wskroś religijna i poruszająca, niosąca w sobie pierwiastek boski. Sama w sobie jest modlitwą i rekolekcjami. Niezmiernie ważne w dziele Bacha są słowa, które są inspiracją. To wokół nich autor zbudował całość i na słowa kompozytorskimi chwytami wskazywał. Każda fraza muzyczna i tekstowa utworu pozwala na nowo odkrywać uniwersalne piękno, w każdej widać nieprawdopodobny kunszt kompozytora. Ważną rolę w Pasji spełniają chóry - reprezentujące arcykapłanów, apostołów, Żydów, żołnierzy - wyrażające uczucia wiernych i ich stosunek do rozgrywającego się dramatu, jak w scenie, w której żołnierze grają w kości o szatę Chrystusa. Pełne modlitewnego skupienia chorały pozwalały słuchającym wznieść się na wyżyny duchowych przeżyć i były dla nas prawdziwą ucztą.
Bach uznany za twórcę praw rzeczywistej harmonii, był głęboko religijnym luteraninem. Muzykę uważał za dar Boży oraz narzędzie mające służyć przede wszystkim Jego chwale, dopiero potem estetycznej przyjemności. Jego wielkość pozwala odczytać i zrozumieć historyczny styl epoki, stąd w myśl znanego powiedzenia nie tylko "w niebie obowiązującą muzyką jest Bach".
Zdjęcia: Centrum Kultury w Sycowie