W ramach projektu „ Zmiany roku 1989 a spojrzenie na dawny Gross Wartenberg” w sycowskim gimnazjum zorganizowano 4 czerwca obchody Dnia Wolności. 25 lat wcześniej 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wybory do Sejmu, które zakończyły się zwycięstwem opozycji i obaleniem komunizmu w Polsce. Wydarzenia w naszym kraju zapoczątkowały fale strajków i demonstracji w innych krajach tzw. bloku wschodniego. Wśród nich znalazła się także Niemiecka Republika Demokratyczna. Aby przypomnieć te wydarzenia i postaci gimnazjaliści przygotowali projekt pod patronatem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, w ramach którego mogli wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat, prezentację multimedialną, sobowtóra oraz w quizie historycznym.
Prace wykonywane były w języku polskim i niemieckim. Ponadto uczniowie rozwiesili w mieście i okolicznych wsiach ulotki informujące o 25-rocznicy odzyskania suwerenności w Polsce oraz walk o demokrację w dawnym NRD. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc we wszystkich konkursach nagrodzeni zostali gadżetami – niespodziankami ufundowanymi przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Zwycięzcy oraz uczniowie pracujący w ramach projektu przy tłumaczeniu kroniki J. Franzkowskiego uczestniczyli w jednodniowej wycieczce „Śladami Bironów po Dolnym Śląsku” sponsorowanej przez księcia Ernsta Johanna oraz jego małżonkę księżną Elisabeth. W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili pałac książęcy oraz klasztor i bibliotekę poaugustiańską w Żaganiu. W wycieczce towarzyszyła uczniom wspierająca ich pracę kierownik Muzeum Regionalnego w Sycowie Agnieszka Kuświk-Jasień. Projekt przygotowały nauczycielki gimnazjum w Sycowie Małgorzata Gandecka / historia/ i Anna Hryniewiecka /język niemiecki/.