Dwa przedszkola w dwa miesiące, takie rzeczy w gminie Syców01-09-2020

W niespełna dwa miesiące w Sycowie i Drołtowicach w powiecie oleśnickim powstały dwa zupełnie nowe przedszkola. Właśnie dziś, 1 września 75 dzieci rozpoczęło naukę i zabawę w nowych zespołach szkolno-przedszkolnych.

Nowe placówki to efekt unijnego projektu realizowanego w partnerstwie z gminą przez
Fundację Merkury. „Jedni ścigają się w maratonach, inni na bieżni, a my wybraliśmy kategorię przedszkolną. Dzięki tej rywalizacji w ekspresowym tempie przebudowaliśmy spory budynek szkoły w Sycowie. Klub przedszkolny powstał niemal po sąsiedzku w Drołtowicach. Takie zawody lubimy” – cieszy się Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa, choć przyznaje, że nie wszyscy wierzyli w przedsięwzięcie i kibicowali nowym projektom.

Nowe przedszkola to większy element związany z powołaniem dwóch zespołów szkolno-
przedszkolnych. Ten w Sycowie powstał na bazie Szkoły Podstawowej nr 3, a w Drołtowicach w ramach tamtejszej podstawówki.
„Marzyło nam się miejsce, w którym najmłodsi i ich starsi koledzy czują się dobrze. W
zespołach szkolno-przedszkolnych dzieci mogą kontynuować naukę w jednym miejscu przez lata, więc to kolejny atut tego przedsięwzięcia. W niewykorzystanych pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 3 urządziliśmy dodatkowo przedszkole. Miejsca wystarczy zarówno dla uczniów podstawówki oraz 50 przedszkolaków. 25 miejsc udało się uruchomić w Drołtowicach. To duże wsparcie dla rodziców”
– mówi Monika Zobek-Dubicka, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Sycowie.

Ale nie jedyne. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Dolnośląskiego przez 10 miesięcy opłacane będzie funkcjonowanie placówek,wraz z wynagrodzeniem nauczycieli. Przez pierwszy rok przedszkolny rodzice nie będą więc musieli płacić za pobyt swojego dziecka, a jedyny kosztem, będzie opłata za wyżywienie. Do tego prowadzone będą dodatkowe bezpłatne zajęcia m.in. język angielski, zajęcia „przez zabawę do wiedzy”, rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, z logopedą i psychologiem.