Zespół Folklorystyczny "Sycowiacy"

Zespół Folklorystyczny „Sycowiacy”
Kierownik Kazimierz Cichoń
Zespół ,,Sycowiacy’’ powstał w 1996 r. Jednym z założycieli jest Kazimierz Cichoń, który do chwili obecnej jest jego kierownikiem. W skład zespołu wchodzą osoby śpiewające oraz kapela – akordeon, trąbka, kontrabas, instrumenty perkusyjne.
Członkowie zespołu to mieszkańcy Sycowa, Nowego Dworu i Wojciechowa. "Sycowiacy" popularyzują dolnośląski folklor i twórczość ludową, a także promują Syców w regionie. W swoim repertuarze posiadają pieśni i piosenki nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale też z innych części kraju oraz piosenki popularne, biesiadne i własne o różnym charakterze. Zespół prezentuje się w dolnośląskich strojach ludowych – rozbarskich. "Sycowiacy" występowali zarówno w kraju, jak i za granicą: na Ukrainie - w czasie Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie, w Niemczech - w partnerskim mieście Malsch. W programie 2 TVP pokazali obrzęd ,,Wiejskie Wesele’’, ze swymi piosenkami wystąpili na Rynku w Krakowie, na Podhalu, w Wrocławskiej Filharmonii. Grupa popularyzuje utwory ludowe w najbliższym otoczeniu: w miejscowościach i miasteczkach powiatu oleśnickiego, a przede wszystkim w gminie Syców. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach na etapie wojewódzkim, powiatowym i regionalnym. Poprzez swoją długoletnią i konsekwentną działalność przyczynia się do rozbudzania tożsamości mieszkańców naszej małej ojczyzny.
W roku 2013 zespól występował m.in. podczas koncertu zespołów ludowych w Operze Wrocławskiej, Jarmarku Regionalnym w Sycowie, jarmarku we Wrocławiu przy Hali Stulecia, w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, jarmarku na Partynicach we Wrocławiu, dożynkach gminnych w Szczodrowie, w uroczystości św. Marcina w Stradomi, kolędowanie w Zespole Szpitali w Sycowie, wspólne śpiewanie kolęd w Ośrodku Szkoleniowym ,,Za lasem’’.

W roku 2010  kierownik artystyczny zespołu Kazimierz Cichoń otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’.

Skład zespołu „ Sycowiacy"
1.    Cichoń Kazimierz
2.    Durzyński Mieczysław
3.    Kucharzak Michał
4.    Kempa Walerian
5.    Bednarek Helena
6.    Duda Halina
7.    Krzemińska Adela
8.    Kicol Krystyna
9.    Howis Krystyna
10.    Wisowska Wanda
11.    Krela Krystyna
12.    Marczak Jolanta
13.    Maciej Anna
14.    Rolicz Irena
15.    Kociński Jerzy
16.    Szkudlarek Tadeusz
17.    Cybulski Henryk