Parafia ewangelicko-augsburska

Na terenie miasta swoją działalność prowadzi parafia ewangelicko-augsburska, której przewodnictwo duchowe sprawuje pastor Rafał Miller. Nabożeństwa odbywają się w niedzielę o godz. 8.00. Siedziba parafii znajduje się na plebanii przy ul. Oleśnickiej 4, tel. 62 785 2355. Kościół ewangelicki (zamkowy) znajduje się na placu Królowej Jadwigi 3 w Sycowie.

Ślady zborów ewangelickich datują się na tym terenie od 1520 r.
Parafia liczy ok. 200 wiernych i skupiona jest przy kościele ewangelicko-augsburskim p.w. Apostołów Jana i Piotra z końca XVIII w., zbudowanym w stylu klasycystycznym. Całość wieńczy okrągła wieża. Budowę kościoła podjęto w roku 1785 z inicjatywy księcia Petera Birona von Curland. Sam projekt wykonał wybitny architekt i budowniczy Karl Gotthard Langhans - twórca m. in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie, natomiast jego wykonawcą Martin Geyer. W listopadzie 1789 r. odbyło się uroczyste otwarcie świątyni. Ta przepiękna, klasycystyczna budowla do dziś zachwyca wspaniałością i zarazem prostotą formy. Niegdyś łączyła się z  sycowskim zamkiem, teraz pozostaje jedynie w otoczeniu książęcego parku, który również był częścią ówczesnego, doskonałego zagospodarowania terenu. Kościół do 1945 był prywatną kaplicą panów stanowych Biron von Curland - tutejszych ostatnich właścicieli ziemskich. W roku 2002 został gruntownie odrestaurowany dzięki środkom z Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz prywatnym darczyńcom. W wyniku prac renowacyjnych udało się zachować światynię w formie znakomitszej niźli ta sprzed wojny, niczego nie tracąc z oryginalnego stanu architektonicznego. Wspaniała akustyka wnętrza sprawia, że oprócz funkcji sakralnej, służy ona również sztuce poprzez organizowane w niej  koncerty. 

Pastor, od niedawna kierujący parafią, dał się poznać jako dobry gospodarz i niezwykły organizator. Służy ogromną pomocą znajdującej się w trudnym położeniu służbie zdrowia, doposażając obie placówki szpitalne w powiecie, a także przychodnię w Sycowie. Przy współudziale swych niemieckich przyjaciół, już systematycznie od dłuższego czasu, organizuje transporty pomocy z niezbędnym sprzętem medycznym. Na oddział paliatywny sycowskiego szpitala trafił sprzęt ortopedyczny, łóżka, balkoniki, materace, podnośniki etc. Zaangażowanie Pastora przejawia się nie tylko na tym polu. W dniach 24 - 26 września parafia ewangelicko-augsburska z niewielką pomocą władz miasta była organizatorem 36. Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej, który przebiegał pod hasłem "dlaTego". Do Sycowa przybyło ok. 1 tys. młodych ludzi z całego kraju. Miejscem spotkań był Kościół zamkowy ap. Jana i Piotra, MOSiR oraz Centrum Kultury. Niezwykły, bogaty program sprawił, że zastanawialiśmy się nad ważkimi pytaniami:"Kim jesteś? Jaki jesteś? Określ się! Nie warto być nijakim. Chcemy cię do tego zachęcić.
Ale za określeniem się, opowiedzeniem po jednej ze stron powinno iść działanie. Zwykle też pojawiają się konsekwencje. Dlatego... dlaTego".
To wszystko okraszone piękną muzyką (symultanicznie, różnorodnie i młodzieżowo) z motywami żydowskimi, inscenizacją teatralną, poezją, wystawą plastyczną.
Wiosną 2004 r. kościół zamkowy rozbrzmiewał dźwiękami nie z tej epoki. Koncert muzyki dawnej w wykonaniu działającego przy parafii ewangelicko-augsburskiej we Wrocławiu zespołu "Christophorus" pod kierunkiem Marka Pilcha przeniósł nas w inną czasoprzestrzeń. W programie koncertu znalazły się barokowe i klasycystyczne utwory wymagające wirtuozerii, a wykonywane na instrumentach z czasów w jakich były komponowane: fletach traverso, klawesynie, szpilecie oraz pozytywie. Oprócz władz miasta i powiatu gościem honorowym koncertu był książę Ernst Johann Biron
z małżonką - potomek dawnych właścicieli sycowskiego zamku.

Przy parafii działa Stacja Socjalna Zakonu Joannitów, która mieści się na plebanii ewangelickiej przy ul. Oleśnickiej, czynna we wtorki i czwartki w godz. 8.00 - 16.00.
Pielęgnacyjną opieką medyczną - niemalże całodobową - zajmuje się wykwalifikowana pielęgniarka. Wizyty domowe można zgłaszać pod nr tel. 23 -55 (praca w terenie: codziennie w godz. 8.00 - 16.00).
Stacja posiada własny transport i udziela pomocy bezpłatnie.

Stacja Socjalna udziela pomocy w zakresie:
- pomiar poziomu cukru we krwi
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- pomiar wagi
- wstrzyknięcia domięśniowe
- wykonywanie opatrunków.

Przy Stacji działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (odpłatność symboliczna).
Można wypożyczyć:
- oparcie pod plecy z regulacją
- wózki inwalidzkie
- krzesła toaletowe
- krążki przeciwodleżynnowe
- podpórki pod przedramię
- basen z tworzywa sztucznego
- gorset szyjny
- worki do kolostomii (bezzwrotnie).

Więcej informacji na stronach diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego:

www.luteranie.pl