Syców dołącza do do koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki raka jelita grubego.01-03-2021

W dniu dzisiejszym akt przystąpienia do tego programu podpisał Burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, reprezentujący Gminę Syców oraz Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Pan Marcin Krzyżanowski.

 

Dla sycowian, to dobra wiadomość pod względem profilaktyki związanej z nowotworem jelita grubego. Sycowską placówką, która będzie realizowała ten program, zainicjowany przez władze województwa dolnośląskiego będzie SPZOZ. 

Pan Piotr Nogala, który był na spotkaniu, podkreślił: - Dla nas jako instytucji dbającej o zdrowie mieszkańców, to kolejny dobry program, który będzie wpływał na poprawę bezpieczeństwa naszego zdrowia. To dobra alternatywa do badań tzw. kolonoskopii. Specjalne testy, które pomogą wykluczyć raka jelita grubego już od jutra będą dostępne dla osób, które mają wskazania do badania się pod tym kątem.

 

Zasady Współpracy - Testy na krew utajoną w kale.
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu wraz z Partnerami, mając na uwadze zdrowie mieszkańców Dolnego Śląska, rozpoczyna realizację Projektu pn. „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego- badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn.”

Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania Testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii.

Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, nie widocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie w przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań. W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
 osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
 osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego
rozpoznano raka jelita grubego
 osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Osoby chcące wziąć udział w akcji, po wypełnieniu Ankiety Uczestnictwa, będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na Uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

 Ścieżka Pacjenta :
1. Palcówka (SPZOZ) wydaje uczestnikom kwalifikującym się do wykonania testu ankietę do
wypełnienia.
2. Podstawą wydania Testu uczestnikowi jest złożenie przez uczestnika kompletnej, prawidłowo i czytelnie wypełnionej ankiety.
3. Po otrzymaniu, wypełnionej ankiety uczestnika, Placówka wydaje zestaw testowy który
składa się z: Instrukcji pobrania; nakładki higienicznej na toaletę; próbówki; woreczka
na próbówkę; ulotki informacyjnej o Kolonoskopii w ramach Programu Przesiewowego.
4. Uczestnik potwierdza pobranie zestawu podpisując się na liście.
5. Uczestnik przekazuje do placówki wykonany testem.
6. Placówka wydaje wynik uczestnikowi. Możliwe jest wydanie wyniku osobie upoważnionej
przez uczestnika (upoważnienie pisemne).